Jak člověk získává nové poznatky, informace, zkušenosti, postupně se vyvíjí a tak se vyvíjí i moje masáž.
Jsem toho názoru, že masáž má být příjemnou záležitostí navozující uvolnění, relaxovaný stav.
Protože právě v relaxovaném stavu dokáže naše tělo nastolit samoozdravující procesy - regeneruje.
Zde též i odpověď na dotazy mnohých lidí, zda má nebo nemá masáž bolet. Naše tělo reaguje na bolest reflexivně stažením svalů, což je opak toho, o co se masáží snažíme.
Výjimkou je cílené tlakové působení v bolestivém bodě, kdy se však tlak zvyšuje jen do prahu snesitelné bolesti. Tohoto efektu se využívá k uvolnění spazmu svalových vláken.
Pokud člověk zanedbává své tělo a včas neřeší případné problémy, dochází díky zvýšenému napětí svalů ke zhoršené cirkulaci lymfy, hromadění odpadních látek, časem i k tkáňovým změnám. Kůže a podkoží mohou být prosáklé (oteklé), citlivé i na dotek.
V takovém případě si vypomáhám dary přírody - séry z enzymatické regenerace řady Biofáze (certifikovaná přírodní kosmetika Nobilis Tilia) a lymfatickou masáží. Tzn., po nanesení příslušného séra se pomocí jemné techniky lymfatické drenáže postupně odplavují nahromaděné odpadní látky směrem k uzlinám. Teprve po pročištění podkoží se pokračuje do hlubších vrstev ke svalům, čímž se sníží bolestivost.
Při masáži se snažím též obsáhnout co nejvíce masírovaných oblastí. Vyplývá to z umístění svalů, jejich úponů a vzájemnému působení. V rámci masáže zad proto masíruji též horní část paží a ramena (pletenec ramenní a deltový sval), šíji, oblast hlavy (lebeční úpony) - s využitím hmatů z Indické masáže. To jsou obzvláště přetěžované oblasti, jež zasluhují pozornost.
Neméně důležité je také protažení svalů s tendencí ke zkracování - v bederní krajině, prsních svalů (stáčení ramen dovnitř) a trapézů (zvedání ramen). Nutno podotknout, že samotné protažení při masáži nestačí. Je potřeba svaly protahovat průběžně a zároveň posilovat svaly s tendencí k ochabování - obzvláště břišní a mezilopatkové.
V případě potřeby využívám baňky a destičku Gua Sha, měkké a trakční techniky, postizometrickou relaxaci, antigravitační techniky. Též Vám mohu poradit a ukázat automobilizační cviky na doma.
Vzhledem k tomu, jak se psychická zátěž odráží na napětí svalů, zvláště trapézů a šíje, je dobré působit na psychické uvolnění, navodit relaxovaný stav.
Ráda využívám éterických olejů (rostlinné silice) pro jejich schopnost působit na psychiku, emoce a k ovlivnění tělesných funkcí (působí antivirově, protibakteriálně, posilují imunitu, pomáhají svalovému uvolnění...). Spolu se základními rostlinnými oleji, v nichž se ÉO ředí, působí též pozitivně na vyživení a pružnost pokožky.
A to je další oblast - pěstění pokožky - jež stojí za pozornost. Oleje i jiné masážní prostředky se používají hlavně kvůli skluznosti. Myslím si, že pokud již něco na pokožku nanášíme, tak ať to má smysl.
Používám oleje kvalitní panenské - za studena lisované, jež si díky šetrnému zpracování uchovávají bioaktivní látky, vitaminy, minerály. Mají tak nejen blahodárný vliv na kvalitu a výživu pokožky, ale specifickými účinky pomáhají zlepšit stav celého organizmu. Pronikají do nejhlubších vrstev kůže.
Základní oleje vybírám i s ohledem na typ pokožky. Jedná-li se o mastnější pokožku, vybírám méně mastné oleje a u sušší pokožky naopak + přidávám olej více vyživující. Při masáži používám přiměřené množství oleje, které se krásně vstřebá, pokožka je pak vláčná, ale nikoliv mastná. Nemusíte mít tedy obavy, že budete ode mne odcházet umaštění.
J. S.